Aeroby i dieta – skuteczna walka z tłuszczem

ćwiczenia

Kiedy jest najlepsza pora na wykonywanie aerobów? Teorii krąży na ten temat wiele – podpowiadamy, jaka pora na trening skutecznie spalający tkankę tłuszczową będzie odpowiednia, a także, co warto jeść.

Wiele osób sądzi, że najlepsza pora na wykonywanie ćwiczeń aerobowych jest po przebudzeniu, czyli na czczo, bo zmuszamy go do pobierania energii z tkanki tłuszczowej pod skórą.

Spalanie tkanki tłuszczowej i… mięśni?
Warto jednak pamiętać o jeszcze jednej kwestii. Otóż wtedy poza spalaniem tłuszczu może też pogłębić się tzw. katabolizm nocny. Organizm bez dawki glikogenu, czyli źródła energii, stara się go sam pozyskać – oczywiście z mięśni. W ten sposób spalamy zatem nie tylko tkankę tłuszczową, ale też własne, ciężko wypracowane, mięśnie.

Nieprawdą jest zaś twierdzenie, że rano można spalić więcej kalorii niż np. wieczorem. Co prawda ta pora też nie jest najlepsza dla wielu osób, bo można mieć kłopot z zaśnięciem.

Treningi na czczo budzą zatem kontrowersje, mają zwolenników i przeciwników. Metoda ta jest jednak sensowna u osób otyłych, ze znacznym poziomem tkanki tłuszczowej, gdyż strata masy mięśniowej nie będzie u nich tak widoczna.

Pora nie ma znaczenia?
Na liczbę spalanych kalorii nie ma wpływu pora dnia, ale raczej intensywność treningu aerobowego, czas trwania, prędkość (np. szybkość biegu czy marszu), rodzaj ćwiczenia (bieganie, jazda na rowerze, rolkach itd.) oraz czynniki zewnętrzne (jak np. temperatura i wilgotność powietrza itd.).

Intensywność treningu
Aby podnieść skuteczność treningu i spalić więcej kalorii, należy zatem podnieść intensywność treningu. Trzeba jednak wyznaczać sobie cele do osiągnięcia, aby nie sforsować organizmu, gdyż skutki będą negatywne, a organizm będzie wymagał intensywnej regeneracji. Utrata kilogramów wymaga niestety cierpliwości.
Aeroby tuż po treningu siłowym

Dobrym momentem na trening aerobowy jest czas tuż po treningu siłowym. Wtedy, jak tylko skończy się zapas glikogenu w mięśniach, można skutecznie zacząć spalać podskórną tkankę tłuszczową i uzyskać pożądany efekt. Aeroby po części siłowej powinny trwać około 30-45 minut, zależnie od stopnia zmęczenia i możliwości, m.in. wydolności organizmu.

Interwały – krócej i efektywniej?
Dobrym rozwiązaniem jest też trening anaerobowy (tzw. HIIT) czy też interwały. Wymaga on jednak kondycji, gdyż jest wymagający, ale trwa krócej. Polega na wykonywaniu ćwiczenia o różnym stopniu intensywności, na zmianę, a spalanie tkanki tłuszczowej odbywa się także już po zakończeniu treningu.

Dieta na diecie aerobowej
Przed intensywnym treningiem aerobowym warto zjeść większy pełnowartościowy posiłek ok. 2-3 godziny wcześniej. Należy dostarczyć organizmowi odpowiednią ilość białka, węglowodanów i cennych tłuszczów. Zasady są proste – zero fast foodów, słodyczy i niezdrowych tłuszczów. Pół godziny wcześniej można pozwolić sobie jeszcze na przekąskę, np. banana, baton zbożowy itd., a także regularnie dbać o nawodnienie organizmu.

Ewelina, f: 5132824 / Pixabay15

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!