Dieta idealna na wiosnę

Większość z nas w zimie przybiera na wadze. Mniej ruchu na świeżym powietrzu, częstsze podjadanie przez telewizorem i zamiłowanie do treściwszych potraw sprawia, że na wiosnę mamy co zrzucać. A jakie jest idealne menu na wiosnę?

Aby na wiosnę wrócić do formy i odzyskać atrakcyjny wygląd, warto zadbać o większą dawkę ruchu, ale także poprawić swój codzienny jadłospis. Czego unikać, a co warto wprowadzić do menu? Kilka porad znajdziesz poniżej.

Wiosna to czas generalnych porządków – również na talerzu. Warto zdecydować się na małą rewolucję, pamiętając przy tym, że radykalna dieta nie jest dobrą metodą na odzyskanie szczupłej sylwetki. Przestaw się zamiast tego na racjonalne odżywianie – między innymi zacznij jadać sezonowo.

Dieta na wiosnę powinna zawierać cenne składniki odżywcze, których zwykle brakuje nam podczas zimy. Dobre będą zatem świeże warzywa i owoce, ale trzeba mieć na uwadze, że z nowalijkami należy postępować ostrożnie. W pierwszym okresie wiosny wybierajmy te, które rosną nad ziemią – jak koperek, szczypiorek, ogórki, botwinkę itd., a korzeniowe – jak rzodkiewki – w drugiej kolejności. Większość nawozów i środków ochrony roślin znajduje się właśnie pod ich skórką.

Co z warzywami importowanymi? Koperek czy szczypiorek można wyhodować w domu, ale w marketach pojawiają się też sezonowe warzywa z importu – są to np. pomidory hiszpańskie, szparagi, groszek cukrowy itd. Warto je spożywać, ale także w nieco mniejszej ilości i po dokładnym umyciu.

Warto też pilnować, aby – jak przez cały rok – wiosną jadać pięć posiłków dziennie, co trzy godziny, aby nie obciążać organizmu zbyt ciężkimi posiłkami. Poza tym, jedząc regularnie, przyzwyczajamy go do wysiłku związanego z trawieniem. W razie napadu głodu można sięgać po warzywa i chrupać młodą marchewkę, kalarepkę, rzodkiewkę, ogórki itd. To świetna alternatywa dla niezdrowych przekąsek i słodyczy.

KAR, f:JillWellington/Pixabay

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!