Jak przygotować się do biegania jesienią i zimą?

bieganie jesienią

Coraz szybciej robi się ciemno, pada, jest mgła i coraz bardziej spadają temperatury. Taka pogoda nie sprzyja bieganiu i aktywnościom outdoorowym. Motywacja nam spada, ale w sezonie jesiennym i zimowym nie trzeba rezygnować ze sportu. Podpowiadamy, jak się zmotywować, jak przygotować i w czym biegać.

Jesień jest kapryśna i bardzo zmienna, a zima mroźna i pełna opadów śniegu albo pluchy. Nie jest tajemnicą, że różne aktywności są wtedy trudniejsze i wymagają samodyscypliny. Nie są jednak niemożliwe, ale trzeba się odpowiednio przygotować. Musisz mieć odzież na zróżnicowane warunki, a także zrobić odpowiednią rozgrzewkę.

Bieganie jesienią – uniwersalne wskazówki

Każdy znajdzie swój sposób na niskie temperatury, wiatr i opady, biegając regularnie. Są różne zasady, my tym razem skupimy się na przekazaniu Wam uniwersalnych wskazówek. Na te wymagające warunki dobrze dobrany strój podstawą, by móc biegać więcej niż proste 5 km. Oto ogólne wytyczne dotyczące odzieży do biegania i innych aktywności jesienią.

Odzież do biegania. Biegając, szybko robi nam się ciepło, dlatego lepiej ubrać się tak, by czuć lekki chłód. Zapewni to odpowiedni komfort termiczny podczas biegu. Warto zainwestować w bieliznę termiczną. Ubieraj się według schematu: bielizna, warstwa docieplająca (bluza o umiarkowanej grubości) i kurtka, czyli w warstwy – jak w góry. Wybieraj materiały gwarantujące wysoką oddychalność.

Nie przesadzaj z grubością ubrań, by się nie przegrzać. Najlepiej sięgaj po odzież z nowoczesnych materiałów, które dobrze odprowadzają wilgoć. Jeśli są to biegi dłuższe, a tym bardziej w górach, weź też lekką kurtkę przeciwdeszczową. Zabezpieczy przed zimnem, silnym wiatrem i deszczem. Mogą też przydać się rękawiczki i czapka.

Rozgrzewka. Bardzo dobre jest też odpowiednie przygotowanie – mięśni i kondycji. Zadbaj o to, by zahartować organizm, stosuj też odpowiednią dietę i nawadniaj organizm. Rozgrzewkę zrób w domu i pamiętać, że powinna być nieco dłuższa niż wiosną – może trwać około 15 minut. To zdecydowanie obniży ryzyko ew. kontuzji w trakcie biegu.

fot. StockSnap / Pixabay

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!