Wady diety Dukana

Wady diety Dukana

O zaletach diety Dukana nie trzeba przekonywać jej zwolenników, którzy jej dobroczynny wpływ odczuwają bardzo szybko. Jednak, aby być obiektywnym, należy pamiętać także o wadach tego sposoby odżywiania się. Z niektórymi wadami należy się zgodzić, z innymi można polemizować, ale warto wszystkie brać pod uwagę i obserwować swój organizm w trakcie diety, zwłaszcza gdy trwa już dłużej.

  • Zaparcia – mogą towarzyszyć diecie, zwłaszcza w początkowych fazach. Dlatego ważne jest, aby pić zalecaną ilość wody i nie zapominać o błonniku.
  • Niedobór witamin – może pojawić się z powodu niedostarczania organizmowi wszystkich składników, w których jest ich duża ilość. Chodzi zwłaszcza o rozpuszczalne w wodzie, takie jak witamina B, C, PP czy też cynk, miedź i selenu, które najliczniej znajdują się w kaszach i pełnoziarnistych produktach zbożowych zakazanych w początkowych fazach diety Dukana. Można w związku z tym skorzystać z suplementów zakupionych w aptece. Na szczęście faza mięsna nie trwa długo, a po niej przychodzi faza mięsno-warzywna, w której można nadrobić w naturalny sposób niedobór witamin.
  • Nadmierne spożycie białka – może obciążać np. nerki lub upośledzić pracę wątroby z powodu kumulacji toksycznych metabolitów. Dlatego też tak ważne jest picie dużych ilości wody.
  • Złe samopoczucie – może towarzyszyć, zwłaszcza na początku. Należy dać szansę organizmowi, bo każdy inaczej reaguje na zmiany. Być może to etap przejściowy.
  • Monotonia posiłków – zwłaszcza w pierwszych fazach. Za sprawą ograniczenia składników pokarmowych zmniejsza się możliwość urozmaicania dań. Jednak to kwestia przestawienia się psychicznego i poszukania nowych rozwiązań w kuchni.
  • Kłopotliwość w przygotowywaniu posiłków, które spożywamy poza domem. Wygodne to tej pory dania, takie jak kanapki czy też gotowe kupne posiłki typu wypieki słodkie lub fast-food, nie wchodzą już w grę. Należy szukać innych rozwiązań, przygotowując np. w domu sałatki,  dania mięsne, zupy, twarożki itp. Z czasem przyzwyczaimy się do tych początkowych utrudnień.

 

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!

3 Komentarze

  1. Do diety można dodać jeszcze dużo seksu. Jest to najdroższy sport. Dzięki temu dodatkowo chudne. No i mąż zadowolony. Na zaparcia dobra grecka robota i dużo męskiego białka.
    Dziewczyny mężowie was będą kochać za to.

  2. „Teraz jestem słoneczny, siebiepewny i rad.
    Idę młody, genialny, trzymam ręce w kieszeniach.
    Stawiam kroki milowe, zamaszyste jak świat.” ~Bruno Jasieński

    Witam, jak już wspomniałem w moim motto, jestem nastolatkiem pewnym siebie ;). Ważę 45 kilogramów i jestem w dolnej granicy równowagi (BMI). Dieta Dukana jest bardzo interesującą dietą, lecz ze względu na moją wagę i jej wady, nie zamierzam jej stosować :D. Czemu piszę ten komentarz, można spytać. Odpowiedź jest prosta. Nie chcę mi się pisać rozprawki na ten temat ( na biologię :D). Oczywiście przy całym negatywnym nastawieniu do tej diety, szanuje ludzi, którzy ją stosują i podziwiam ich wytrwałość 😀 Pozdrawiam, Jerry.

  3. Od nastepnego poniedzialku zaczynam odchudzanie,
    kto się odchudza ze mną? Wyszperałam w sieci dobry sposób
    na schudniecie, wygoglujcie sobie – Jak szybko
    schudnąć Kamidoni zaleca

Komentowanie jest wyłączone.