Siłownia czy fitness – który trening lepiej kształtuje sylwetkę?

kobieta w siłowni

Jedne z dziewczyn wolą fitness czy zumbę, drugie wybierają przerzucanie hantli. Te dwa rodzaje treningów dają inne efekty. Podpowiadamy, jaki rodzaj treningu wybrać, by zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Jest wiele dróg do jednego celu, czyli spalenia tkanki tłuszczowej, by nasza sylwetka wyglądała lepiej. Najważniejsza jest jednak systematyczność. Staraj się ćwiczyć co najmniej 3 razy w tygodniu po 45 minut. Dobre efekty daje m.in. połączenie ćwiczeń wytrzymałościowych (cardio), ćwiczeń siłowych, odpowiednio zbilansowanej diety, nawadniania oraz aktywności wzmacniających mięśnie.

Trening cardio – na spalanie

Trening cardio to m.in. zumba, bieganie czy aerobik. Są to ćwiczenia wytrzymałościowe, ich celem jest poprawa wydolności organizmu. Stanowią najskuteczniejszy sposób na utratę kilogramów. Nie mogą jednak być bardzo intensywne, lecz umiarkowane. Ważne, by tętno utrzymywało się na poziomie ok. 70% tętna maksymalnego (HRmax). Organizm dobrze reaguje na spokojny, 40-minutowy wysiłek i czerpie energię ze spalania tłuszczów.

Trening siłowy – wyrzeźb sylwetkę

Warto też regularnie robić trening siłowy. Wśród pań jest on mniej popularny, bo nie każda kobieta lubi podnosić ciężary. Część obawia się też mocnej rozbudowy mięśni. Nie dotyczy to jednak pań, lecz panów, więc można spokojnie rzeźbić sylwetkę i spalić zbędne kalorie. Ćwiczenia na siłowni pozwalają zwiększyć ilość spalonych kalorii i wyrzeźbić konkretną część ciała – m.in. łydki, brzuch czy ramiona.

Trening siłowy wpływa na metabolizm spoczynkowy. Organizm spala tłuszcz jeszcze przez kilka godzin po zakończeniu treningu. Podczas treningu siłowego w mięśniach gromadzi się kwas mlekowy, który bierze udział w uwalnianiu większych ilości hormonu wzrostu oraz adrenaliny, a te z kolei przyspieszają spalanie tłuszczów.

Najlepsze efekty uzyskasz, łącząc treningi cardio z siłowymi. Podejście kompleksowe sprawdzi się w tym przypadku najlepiej. To najprostszy sposób na zrzucenie kilku zbędnych kilogramów. Trening powinien składać się w 75% z cardio i w 25% z treningu siłowego na początku, a potem możesz ten stosunek zmieniać.

fot. scottweb / Pixabay

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!