Dieta Dukana – zasady popularnego „protalu”

Zasady diety Dukana

Dieta Diukana, nazywana jest także dietę białkową, proteinową, lub popularnie protalem. Ostatnia nazwa pochodzi z połączenia francuskiego wyrazu protein es, czyli proteiny oraz alternatives, czyli naprzemiennie. Nie trudno wywnioskować więc, że w diecie doktora Dukana chodzi o spożywanie protein, przemiennie z proteinami połączonymi z warzywami.

W czasie kuracji twórca diety zezwala na sto produktów żywnościowych, z czego 28 pochodzenia roślinnego a 72 zwierzęcego.

Możemy jeść bez ograniczeń, i nie dopuszczać do uczucia głodu. Dlatego właśnie między innymi dieta ta cieszy się tak dużym powodzeniem, gdyż nie wymaga głodowania, wyrzeczeń i męczarni związanych z oczekiwaniem na następny, odległy i skąpy posiłek.

Mimo, że możemy jeść do woli, to jednak po niedługim czasie, dzięki spożywaniu białek, uczucie głodu pojawia się coraz rzadziej, a w jego miejscu już po kilku dniach pojawia się uczucie sytości. Dlaczego białka mają na nas taki wpływ? Są one zbudowane w złożony sposób, więc trawienie ich jest długie i pracochłonne. bardziej pracochłonne i dłuższe, a to sprawia, że czujemy się długo syci.

W odróżnieniu do innych diet, gdzie podstawą jest liczenie kalorii, w Dukanie istotą diety jest skład naszego pożywienia. Nasze menu powinno bazować na białkach i warzywach, zwłaszcza w pierwszych tygodniach diety. Zdecydowanie musimy odstawić, głównie w pierwszej fazie, węglowodany, a więc cukier, miód i wszelkie słodycze. Dlaczego? Ponieważ pobudzają organizm do produkcji cukru, w związku z tym mogą przyczynić się do wzmożonej produkcji tłuszczów, te z kolei odkładają się w organizmie w postaci niechcianej tkanki tłuszczowej.

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!

4 Komentarze

  1. Dieta Dukana to przeboj ostatnich lat. Odchudzajaca kuracja bialkowa cieszy sie ogromnym powodzeniem ze wzgledu na proste zasady i szybkie rezultaty. Dieta proteinowa nie wymaga liczenia kalorii, a daje spektakularne efekty. Dieta Dukana to jedna z najpopularniejszych i najczesciej stosowanych metod na utrate wagi.

  2. To czas stabilizacji. Mozna jesc to, co przed dieta, jednak nalezy pamietac, ze raz w tygodniu powinna byc zastosowana dieta dr Pierre Dukana .

  3. Wsrod najgorszych sposobow na odchudzenie znalazla sie tez dieta Dukana . Program odchudzania opracowany przez francuskiego lekarza jest bardzo restrykcyjny, wyklucza wiele grup produktow i nie wszyscy moga go bezpiecznie stosowac.

  4. Zdaniem dietetykow dieta Dukana daje szybkie efekty, np. u mezczyzn niechetnych do odchudzania. To tak zwana dieta cud . Stosowana krotko, raczej nie zaszkodzi zdrowej osobie. Nie jest to jednak dobry sposob odzywiania sie na cale zycie. Dieta odchudzajaca moze obciazac watrobe i nerki, moze zaburzac rowniez prace przewodu pokarmowego. Pamietaj, by przed zastosowaniem diety proteinowej zrobic sobie badania krwi i moczu w celu upewnienia sie, ze jestes zdrowa.

Komentowanie jest wyłączone.