Jeśli chcemy osiągnąć spadek masy ciała, musimy przebrnąć przez 4 fazy diety. Pierwsza jest najbardziej intensywna i wymagająca, choć jednocześnie najskuteczniejsza, a ostatnia najbardziej otwarta i różnorodna, która służy już utrwaleniu prawidłowej masy ciała.
I: Faza ataku, krótka, błyskawiczna, z szybko widocznymi rezultatami, które motywują do dalszego działania. W czasie trwania tej fazy jemy produkty spożywcze bogate w białko. Nie musimy ograniczać ilości spożywanych potraw, możemy jeść o dowolnej porze dnia, wtedy, gdy czujemy głód. Pierwsza faza to połączenie funkcji odchudzającej z funkcją motywacyjną, z racji tego, że szybki spadek masy ciała mobilizuje osobę odchudzającą się do kontynuacji kuracji i ścisłego przestrzegania zasad.
II: Faza naprzemienna, skutkująca osiągnięciem prawidłowej wagi. W czasie jej trwania ustalamy ilość dni, np. pięć, podczas których spożywamy dania składające się z najczystszych protein, na przemian z pięciodniowym okresem, w którym spożywamy proteiny i warzywa. Pamiętajmy jednak, że wciąż podstawą naszego menu muszą być proteiny. Te kilkudniowe naprzemienne etapy stosujemy aż do dnia, w którym osiągniemy założoną wagę ciała. W tej fazie nadal jemy wtedy, gdy czujemy potrzebę, bez ograniczeń ilościowych i czasowych.
III: Faza utrwalania potrwać musi 10 dni na każdy stracony kilogram masy ciała. Ten etap pozwala nam powoli wrócić do zrównoważonej diety, w której pojawiają się nowe składniki, w tym również niedozwolone w dwóch pierwszych fazach węglowodany. Ten czas, to droga do utrwalenia nowej wagi.
IV: Faza stabilizacji wydaje się najtrudniejszą częścią diety, ponieważ wiąże się z rezygnacją z przyzwyczajeń żywieniowych sprzed kuracji i z dyscypliną aż do końca życia. Jeśli nie chcemy zrujnować całego wysiłku, jaki włożyliśmy przez ostatnie tygodnie, powinniśmy po osiągnięciu wymarzonej wagi przestrzegać z całą stanowczością trzech prostych zasad: ściśle i regularnie respektować zasady diety czysto proteinowej przez jeden ustalony dzień w tygodniu do końca życia, nie unikać aktywności fizycznej oraz codzienne spożywać 3 łyżki stołowe otrąb owsianych.