Zacznijmy od początku – twórca diety doktor Dukan

Początki diety

Pierre Dukan to francuski lekarz i dietetyk, twórca jednej z najbardziej popularnych na świecie diet, nazwanej jego nazwiskiem. Urodził się w 1941 roku w Algierze, od 1975 roku, kiedy po raz pierwszy zetknął się z kilkoma przypadkami otyłości, postanowił opracować alternatywny sposób na walkę z otyłością swoich pacjentów. 

Inspiracją do tych działań stał się pewien jego pacjent, który od wielu lat, mimo stosowania wielu diet, nie był w stanie schudnąć. Doktor postanowił mu pomóc, zalecając dietę bazującą na chudym mięsie oraz eliminującą węglowodany pochodzące z mąki, cukru, produktów skrobiowych lub przetworzonych zbóż. Za bardzo ważne uznał nie tylko sam fakt zrzucenia zbędnych kilogramów, ale i utrzymanie właściwej wagi w późniejszym okresie i uniknięcia tzw. efektu jo-jo. Dzięki temu powstała właśnie nowa dieta, składająca się z czterech faz, w tym fazy utrwalania i stabilizacji.

Dr Dukan po około dwudziestu latach badań, w 2000 roku opublikował swoje odkrycia w książce „Nie potrafię schudnąć” („Je ne sais pas maigrir”), która szybko stała się bestsellerem we Francji, sprzedając się w około czterech i pół miliona egzemplarzy. Światową sławę osiągnęła jednak nieco później, gdy Carole Middleton matka Kate, czyli obecnej Katarzyny, księżnej Cambridge, zaleciła córce przed ślubem dietę Dukana. Księżna Kate, dzięki diecie, schudła w krótkim czasie o dwa rozmiary, stając się żywą reklamą diety francuskiego lekarza. Dzięki temu dieta zaczęła rozprzestrzeniać się po różnych zakątkach świata.

Twórca diety później napisał jeszcze kilkanaście książek wydawanych na całym świecie, a dotyczących oczywiście odchudzania. Opracowana przez niego dieta pomogła schudnąć milionom osób, a zainteresowanie tą metodą wciąż cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród osób, które pragną zrzucić zbędne kilogramy ciała. Jego dieta, mimo wielu kontrowersji, jakie wzbudza zwłaszcza w środowisku medycznym, stała się zjawiskiem globalnym, a Dukana uczyniła milionerem.

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!