Dieta Samuraja – na czym polega?

kobieta samuraj z mieczem

Dieta Samuraja to coraz popularniejszy model żywienia, który polecany jest dla osób uprawiających dużo aktywności i mających wyznaczone konkretne cele treningowe. Podpowiadamy, na czym ona polega.

Nate Miyaki – twórca diety – jest dietetykiem i trenerem. Zauważył, że złe plany dietetyczne często utrudniają uzyskanie pożądanych efektów i mogą przynieść szkodę zamiast korzyści. Mogą m.in. rozregulować gospodarkę hormonalną albo spowolnić metabolizm. Miyaki udowadnia, że dobre rezultaty zapewni im jego dieta, która jest modyfikacją diety paleo.

Co to jest dieta Samuraja?

Dieta Samuraja (inaczej dieta okinawska) to popularny styl żywienia, który jest modny wśród wyspiarzy na Okinawie. Charakteryzuje się niską gęstością energetyczną i zarazem wysoką gęstością odżywczą. Jest świetnie zbilansowana pod kątem dostarczenia energii z węglowodanów i tłuszczów oraz białka.
Obok diety śródziemnomorskiej jest to najzdrowszy styl żywienia.

Pozwala dostarczyć m.in. witamin i minerałów, kwasów tłuszczowych omega-3, omega-6 i omega-9, a także błonnika. Ogranicza spożycie produktów pochodzenia zwierzęcego i nabiału (głównie krowiego), jest bogaty w warzywa zielone. Zapewnia smak i sytość, a także gwarantuje możliwość regeneracji glikogenu dla sportowców.

Dla kogo jest dieta Samuraja?

Dieta Samuraja dla osób, które intensywnie i regularnie trenują i chcą się prawidłowo odżywiać. Sprawdzi się dla tych, którzy pragną wymodelować sylwetkę, a także dla osób walczących z tkanką tłuszczową i chcących pozbyć się nadmiaru kilogramów.

Dieta Samuraja – zasady

Jest to dieta wysokobiałkowa zawierająca węglowodany, np. biały ryż, kaszę gryczaną czy quinoa (komosę ryżową). Polecane jest chude mięso, np. indyk czy kurczak, ryby i owoce morza, a także warzywa – głównie liściaste warzywa zielone. Można jeść jajka, ale należy zrezygnować z nabiału. Poza tym trening polecany jest na czczo, a węglowodany można jeść po południu.

Dieta Samuraja – rozkład makroskładników:

  • Węglowodany – 35-40%
  • Tłuszcze – 35-40%
  • Białko – 25%

Produkty, które zostały ograniczone lub wykluczone w diecie Samuraja:

  • pszenica,
  • cukier, syrop glukozowo-fruktozowy,
  • sztuczne substancje słodzące,
  • produkty przetworzone,
  • produkty zawierające gluten,
  • nasiona roślin strączkowych,
  • nabiał (przede wszystkim z mleka krowiego),
  • oleje roślinne, tj. słonecznikowy, rzepakowy, z pestek winogron.

Z tłuszczy na diecie Samuraja można stosować oliwę z oliwek i olej kokosowy.

foto by Henry Muljadi/pexels

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!