Dieta ketogeniczna. Jak zacząć? Podstawowe zasady

dieta keto

Dieta ketogeniczna, znana też jako keto dieta, opiera się na spożywaniu niskiej ilości węglowodanów, umiarkowanej ilości białka i wysokiej ilości tłuszczu. Jej celem jest przeniesienie ciała w stan ketozy, w którym głównym źródłem energii są ketony produkowane z tłuszczu, a nie glukoza pochodząca z węglowodanów.

Czy dieta ketogeniczna jest skuteczna?

Badanie opublikowane w czasopiśmie „The New England Journal of Medicine” (2008) wykazało, że uczestnicy na diecie ketogenicznej stracili więcej wagi w porównaniu do tych na diecie niskotłuszczowej.

W 2019 roku przegląd 12 badań opublikowanych w „The British Journal of Nutrition” wykazał korzystne efekty keto w kontroli poziomu glukozy we krwi oraz HbA1c u pacjentów z cukrzycą typu 2.

Wśród potencjalnych, pożądanych korzyści jest skuteczność w redukcji masy ciała i poprawa kontrolowania poziomu glukozy we krwi.

Pamiętaj o keto adaptacji

Aby dobrze czuć się na diecie keto, trzeba przejść proces keto adaptacji, który najczęściej trwa około 4-8 tygodni. Należy stopniowo ograniczać węglowodany, a jednocześnie zwiększać ilość tłuszczu w codziennym jadłospisie. Organizm będzie miał czas, by przyzwyczaić się do nowych nawyków i przejścia na dietę, w której podaż tłuszczu jest wysoka.

Makroskładniki w diecie keto

Dla przypomnienia spójrzmy na skład makroskładników w tej diecie:

  • Węglowodany: 5-10% całkowitej kaloryczności diety,
  • Białko: 20-25%,
  • Tłuszcze: 65-75%.

Jakie produkty spożywać na diecie keto?

Poniżej zamieszczamy przykładowe produkty, które można jeść na diecie ketogenicznej.

Tłuszcze: olej kokosowy, masło (także klarowane), awokado, tłuste ryby, oliwa z oliwek, olej rzepakowy, olej lniany, różne nasiona i orzechy (także masło orzechowe o dobrym składzie).

Białko: mięso (różne rodzaje), jaja, tłuste ryby (np. łosoś), nabiał pełnotłusty (twaróg, sery pleśniowe i inne).

Warzywa niskowęglowodanowe: szpinak, jarmuż, sałata (różne odmiany), brokuły, kalafior, cukinia, ogórek. Znajdują się tu głównie zielone warzywa oraz te o wysokiej zawartości wody.

Przykładowe menu na diecie keto

Śniadanie: jajecznica z awokado, boczkiem, szpinakiem i oliwą z oliwek.

Obiad: sałatka z kurczakiem, oliwkami, fetą i pestkami dyni i słonecznika, z dressingiem na bazie oleju lnianego.

Podwieczorek: kilka orzechów włoskich, ew. jogurt naturalny.

Kolacja: łosoś lub halibut pieczony w maśle, podawany z duszonymi warzywami.

Czego unikać na keto?

Wysokowęglowodanowe produkty: chleb, makarony, ryż, ziemniaki, bataty, słodycze, owoce (oprócz niewielkich ilości jagód).

Przetworzone produkty: fast-foody, napoje gazowane, słodzone napoje, słodzone energetyki.

Alkohol.

Możliwe skutki uboczne

Niektórzy mogą doświadczyć tzw. „grypy keto” na początku stosowania tej diety. Wśród objawów mogą być m.in. bóle głowy, osłabienie i nudności. Woda i elektrolity (sód, potas, magnez) mogą pomóc w jej złagodzeniu.

Dieta ketogeniczna jest skuteczna dla wielu osób, ale nie dla wszystkich. Warto konsultować się z lekarzem lub dietetykiem przed jej rozpoczęciem, zwłaszcza jeśli ma się jakiekolwiek schorzenia.

fot. zuzyusa / Pixabay

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!