Wegetariańskie i wegańskie produkty goszczą w naszych kuchniach coraz częściej – rośnie liczba osób ograniczających spożycie mięsa. By jednak zadbać o dostarczenie wszystkich niezbędnych produktów do organizmu, trzeba pamiętać o odpowiednim komponowaniu posiłków. Mamy dla Was kilka wskazówek, czego nie powinno zabraknąć w Waszej kuchni.
Rosnąca popularność diety roślinnej
Dieta roślinna zyskuje zainteresowanie, mimo że powody przejścia na nią są różne – to m.in. chęć zgubienia kilku kilogramów, przekonania i miłość do zwierząt czy trendy ekologiczne. Wegetarianizm to rezygnacja z mięsa, ale ten styl odżywiania dopuszcza spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego – jak m.in. masło, sery, mleko czy jaja. Niektórzy spożywają nawet ryby. Weganizm z kolei polega na całkowitym wykluczeniu z codziennego jadłospisu zarówno mięsa, jak również produktów pochodzenia zwierzęcego.
Brzmi dość radykalnie? Część osób obawia się, że to prosty sposób, by mieć niedobory w organizmie ważnych składników. Jednak nie powinno ograniczać się do kilku produktów, bo przecież kuchnia roślinna to skarbnica. Podpowiadamy, co warto spożywać, jak korzystać z tej obfitości – zasada numer jeden to przyrządzanie urozmaiconych posiłków.
Top wegańskie produkty – podstawa w kuchni
Warzywa i owoce. Według ekspertów powinniśmy dziennie spożywać około 4-5 porcji warzyw i owoców. To cenne źródła witamin i minerałów, są bardzo ważne, by organizm mógł prawidłowo funkcjonować. Pamiętaj, że przeważać powinny warzywa – głównie te zielonolistne. Możesz z nich robić oczyszczające i wzmacniające układ odpornościowy soki. Miksuj i dodawaj do dań szpinak, jarmuż, koperek, szczypior, natkę pietruszki, jadaj też kapustę, brokuł, brukselkę, szparagi czy zieloną paprykę.
Soja i warzywa strączkowe. Bardzo ważnymi produktami są przede wszystkim soja i warzywa strączkowe (soczewica, groch, bób, fasola czy ciecierzyca. To one zastępują mięso i dostarczają białka, są też bogate w żelazo, którego najważniejszym źródłem jest zwykle mięso. Można z nich gotować zupy czy robić np. kotlety.
Orzechy i ziarna. To must have każdego weganina. Są bogate w niezbędne minerały, jak m.in. magnez, cynk, wapń, fosfor i miedź. Warto też spożywać mak, bo zawiera dużo wapnia, a siemię lniane, słonecznik i pestki dyni korzystnie działają na pracę jelit.
Produkty pełnoziarniste. Kasze, pieczywo czy makaron to bogactwo witamin z grupy B i błonnika, zawierają też białko oraz żelazo. Sięgaj po razowe chleby, ciemne makarony czy grube kasze.
Owoce najlepiej jadać zgodnie z sezonem, ważne, by były świeże. Jadaj jabłka, gruszki, czereśnie, truskawki, wiśnie, borówki, a także śliwki czy agrest i porzeczkę. Wzbogać dietę również o owoce egzotyczne – jak pomarańcze, kiwi czy banany.
Tofu. To najpopularniejszy zamiennik mięsa, tofu produkuje się z mleka sojowego. Dostarcza białka oraz wapnia.
Woda i zioła ułatwiające trawienie. Warto też pić dużo wody, około 2 litrów dziennie, a także łagodzące ziołowe herbatki. Usprawnią one trawienie i ułatwią przesuwanie się treści jelitowej.
fot. jia3ep / Pixabay