Dieta, odchudzanie, sylwetka itd. – jeśli Twoja waga spędza Ci sen z powiek, czas wybrać najlepszą dla siebie dietę. Jest ich jednak tak wiele, że wcale nie jest to zadanie łatwe – poniżej te najpopularniejsze, aby wybór stał się prostszy.
Świadome i rozsądne odchudzanie wymaga czasu i determinacji. Zwykle wiąże się ze zmianą licznych nawyków żywieniowych, wprowadzeniu do menu wielu produktów, a także rezygnacji z ulubionych przysmaków. Efektem jest jednak ładna sylwetka i lepsza kondycja oraz samopoczucie. Zastanawiasz się nad wyborem diety? Niestety, nie wszystkie są skuteczne. Często nadmiar informacji na temat odżywiania wywołuje mętlik w głowie. Poniżej kilka z najmodniejszych – oto ich zasady, plusy i minusy.
Dieta paleolityczna
Moda na nią trwa w najlepsze! Polega na naśladowaniu dawnego sposobu żywienia, czyli naszych przodków. Spożywali jedynie to, co mogli upolować lub zebrać. Można jednak od czasu do czasu zjeść coś spoza diety. Jej plusem jest rezygnacja z żywności wysoko przetworzonej, spożywanie dużej ilości świeżych i sezonowych owoców oraz warzyw (witaminy, błonnik, antyoksydanty, minerały itd.), trwały efekt w postaci niższej wagi. Są jednak i minusy – produkty są drogie, nabiał i zboża wykluczone, a nawyki żywieniowe już dożywotnie.
Dieta Dukana
Obejmuje cztery fazy – w wybranych jada się jedynie produkty zawierające białko, później można nieco urozmaicić menu. Gwarantuje szybką utratę wagi i dostarczanie dużej ilości wody do organizmu, ale wyklucza wiele produktów, wymaga wyrzeczeń i dużo efektów ubocznych – ryzyko powikłań np. wątroby czy nerek. Nie można być na niej całe życie, a powrót do nawyków żywieniowych sprzed diety wiąże się zwykle z powrotem do poprzedniej wagi. Co najważniejsze jednak, nie należy do diet bezpiecznych.
Dieta Montignaca
Jedna z popularnych i godnych polecenia diet. Spożywa się na niej produkty o niskim indeksie glikemicznym. Obejmuje dwie fazy – w pierwszej jada się pokarmy o IG niższym niż 50, a potem poniżej 80. Kiedy następuje druga faza? Po zakończeniu pierwszej i trwa całe życie. Zalety – nie czujemy głodu, nie grożą nam skoki cukru, działanie prozdrowotne.
Co też ważne, nie trzeba na niej liczyć kalorii, aby uzyskać ładniejszą sylwetkę. Zapewnia dostarczanie wartościowych składników, m.in. nienasyconych kwasów tłuszczowych. Problematyczne może być jedynie ciągłe sprawdzanie IG, ale szybko zyskujemy wprawę. Mogą też wystąpić efekty uboczne, wykluczone są też niektóre warzywa i owoce.
Dieta wegańska
Wiele osób sądzi też, że można łatwo schudnąć na diecie wegańskiej. Wyklucza ona mięso i produkty odzwierzęca, np. jaja i nabiał. Spożywanie samych roślin nie jest jednak gwarancją zdrowej i dobrze zbilansowanej diety. Poza tym weganie spożywają ogromne ilości węglowodanów, a niektórzy także smażonych i panierowanych produktów. Takie dania są ubogie w składniki odżywcze. Aby dostarczyć organizmowi wszystko, co jest mu potrzebne, trzeba niezwykle starannie komponować codzienne menu.
Kar.kw., foto: silviarita / Pixabay