Jak ćwiczyć w siłowni, jaki klub wybrać? Skuteczne porady

sport

Nie wystarczy karnet na siłownię ani nawet dyscyplina i samozaparcie. Aby ćwiczyć efektywnie i widzieć rezultaty w postaci ładnej sylwetki, trzeba wiedzieć, jak trenować, a także wybrać odpowiedni klub. Poniżej znajdziecie kilka porad.

Plan treningowy a dobre efekty
Smukłe ciało, niższy poziom tkanki tłuszczowej, umięśnione ramiona i płaski brzuch to Twój cel podstawowy? Warto zatem chodzić na siłownię lub do klubu fitness regularnie, ale trzeba też wiedzieć, jak poprawnie wykonywać poszczególne ćwiczenia, by zyskać dobre efekty. Nie każdy może sobie pozwolić na treningi pod czujnym okiem trenera personalnego. Instruktor powinien jednak pomóc nam ustalić indywidualny plan treningowy, który następnie będziesz mógł wykonywać samodzielnie. Podpowie też, jaka powinna być liczba serii i powtórzeń poszczególnych ćwiczeń.

Wybór siłowni
Przede wszystkim pamiętaj, że potrzebujesz czasu na roztrenowanie i rozgrzewkę – jeśli dopiero zaczynasz, Twoje ciało wymaga przygotowania. Kluczowa kwestia to wybór miejsca do ćwiczeń, czyli zwykle siłowni, a także konkretny plan treningowy – dopasowanie różnych aktywności i stopnia ich intensywności do własnych możliwości oraz obranego celu.

Ćwiczenia w domu są dobrym pomysłem, ale jednak skuteczniej i lepiej ćwiczymy w klubie, gdyż jesteśmy bardziej zmotywowani. Dla skutecznego treningu ważna jest też rozgrzewka oraz krótkie wyciszenie się po zakończonym treningu – te dwa elementy powinny znaleźć się w każdym treningu.

Wyposażenie i oferta zajęć
Przede wszystkim ważne jest też jej wyposażenie – zwykle w siłowni są wydzielone różne strefy, np. cardio, funkcjonalna, siłowa z wolnymi ciężarami, a także sala do aerobiku i innych zajęć organizowanych w grupie.

Sprawdź też, ile i jakie są dostępne w niej maszyny – nowoczesne urządzenia pozwolą zadbać o różne partie mięśniowe. Ważna jest także strefa cardio, gdyż zwykle od niej rozpoczniesz trening, a także tu go zakończysz – w dobrej siłowni będzie odpowiednia liczba sprzętu, czyli orbitreków, bieżni, rowerków stacjonarnych itp. Znaczenie ma też komfort i warunki higieniczne – zwróć uwagę, czy w klubie panuje czystość, są przestrzegane wymogi co do ćwiczenia z ręcznikiem itd.

Ćwiczenia na maszynach
Aby uzyskać pożądane efekty, ważna jest też technika ćwiczeń. Ma to szczególne znaczenie, jeśli dopiero zaczynasz przygodę z siłownią. O poradę możesz poprosić jednego z instruktorów, który pokaże Ci, jak korzystać z różnych urządzeń – możesz też wykupić trening indywidualny lub zestaw. Nieprawidłowo wykonywanie ćwiczenia nie przyniosą oczekiwanego przez Ciebie efektu, a nawet mogą przyczynić się do wystąpienia kontuzji. Bicie rekordów zostaw na później – na razie skup się na nauce techniki.

Zmienne stopnie intensywności
Poza doborem treningu i ćwiczeń ważna jest też ich intensywność. Warto różnicować ten poziom – po zakończeniu intensywnej części na konkretną grupę mięśniową, następne ćwiczenia powinny być lżejsze. Pamiętaj, że cały trening powinien trwać około 40-60 minut.

Artykuł powstał przy współpracy ze Sport Beauty.

Kar.kw., foto: 5132824 / Pixabay

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!