Dzieci XXL. Jak walczyć z nadwagą i otyłością u najmłodszych

Według Instytutu Żywności i Żywienia już ponad 22 procent polskich uczniów ma nadwagę. Mniej niż połowa otyłych dzieci ma ku temu skłonności genetyczne. Reszta to dzieci chore oraz te na złej diecie.

Wciąż zmieniają się modele wychowania. Dziś rodzice uważają, że ich dzieci jak najszybciej powinny jeść jak osoby dorosłe. I wcale nie chodzi tu wyłącznie o samodzielność przy jedzeniu i umiejętność posługiwania się sztućcami. Rodzicom idzie raczej o identyczny rodzaj jedzenia, które spożywają oni sami. Uważają, że im szybciej dzieci zaczną jeść to, co dorośli, tym bardziej wyjdzie im to na korzyść. 70 procent polskich rodziców deklaruje, że przykłada bardzo dużą wagę do odżywania swoich dzieci. Wcale nie chodzi jednak o specjalne jedzenie. Liczy się raczej zasada, by nie różnicować posiłków dla dzieci i pozwolić im na decydowanie o ilości jedzenia.

[buybox-widget category=”book” ean=”9788378871859″]

Według nowego trendu do wieku przedszkolnego o pożywieniu dzieci decydują rodzice, później dziecko ma prawo samodzielnego wyboru, co i w jakich ilościach będzie jadło. Wbrew pozorom takie rozwiązanie jest mało wychowawcze. Bo dzieci, którym daje się tak dużą autonomię, najczęściej jadają jak ich rodzice: trzy razy dziennie, oraz samodzielnie kupują niezdrowe przekąski: batony, chipsy, czekoladę i kolorowe napoje.

Agnieszka Ziober, dietetyk, przygotowała książkę dla rodziców dwóch grup wiekowych: dzieci w wieku 4-7 oraz 7-9 lat. Przeczytamy w niej, czym jest otyłość, co ją powoduje i do kogo zwrócić się z prośbą o pomoc, jeśli Twoje dziecko jest grube. Znajdziemy tu też przykładowe tygodniowe zestawy żywieniowe oraz dużo przepisów kulinarnych. Ponieważ utrata masy ciała powinna wiązać się nie tylko z odpowiednim żywieniem, ale także z regularną aktywnością fizyczną, w publikacji tej poświęcono sporo miejsca na informacje w tym temacie oraz przykładowe zestawy ćwiczeń ruchowych, przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych.

Pamiętajmy, że dzieci są świetnymi obserwatorami dorosłych. Dajmy im więc dobry przykład, dbając o własne zdrowie.

Autor: Agnieszka Ziober
ISBN: 978837887-185-9
Wydawnictwo Dragon, wydanie 1, 2016 r., 144 strony

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!