Egzotycznie brzmiąca nazwa makaronu rzeczywiście ma egzotyczne pochodzenie, ponieważ dotarł do nas z kuchni azjatyckiej. W Japonii jest od spożywany od dwóch tysięcy lat, również w Chinach często gości na stołach. Dlaczego polecany jest osobom stosującym dietę Dukana?
Nie ma w nim zakazanych składników, takich jak tłuszcz, gluten czy cukier, a jego wartość kaloryczna to jedyne 6,4 kcal na 100 g. Makaron ten, zwany u nas popularnie shirataki lub konjac jest produktem o żelowej konsystencji, nieco bardziej sprężysty od polskich, klasycznych makaronów. Nie posiada też smaku, co jest atutem, ponieważ doskonale wchłania aromaty dań, do których jest dodawany
Wytwarza się go z mąki warzywa uprawianego w Japonii i Chinach, o nazwie Konjac. W tym wyjątkowym warzywie występuje glukomannan obfitujący w błonnik, dzięki czemu świetnie reguluje poziom cukru we krwi, korzystnie wpływa na utrzymanie właściwego poziomu cholesterolu, uzupełnia niedobory wapnia w organizmie, oczyszcza żołądek, jelita,umożliwia usuwanie toksyn z organizmu i co ważne dla osób na diecie odchudzającej, spowalnia trawienie przedłużając uczucie sytości. Zawiera sporo błonnika w swoim składzie, dzięki czemu uczucie głodu powraca po spożyciu tego makarony nawet po 4 godzinach.
Na polskim rynku shirataki można kupić pod postacią nitek, wstążek, ziaren ryżu lub spaghetti. Można tworzyć z jego użyciem wiele potraw, przyrządzając sałatki, dodając go do zup, podając z sosami, z mięsem – oczywiście zawsze stosując składniki wyłącznie z listy produktów dozwolonych w „protalu”.