Czego unikać, by schudnąć? Na liście soki owocowe i ziemniaki

co jeść i pić aby schudnąć

Eksperci zajmujący się odżywianiem nie mają wątpliwości, że trzeba unikać kilku produktów, by walka z kilogramami stała się jednak łatwiejsza. Lista jest długa, ale warto wiedzieć, co znajduje się na jej czele.

Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda (Harvard School of Public Health) opracowali wskazówki, które mogą pomóc w tym, aby utrzymać zdrową sylwetkę i utrzymać wagę w ryzach. Bo jak podkreślają, liczenie kalorii jest trudne i mało kto, robi to na co dzień, dlatego łatwiej o listę produktów, które powinny znaleźć się zdrowej diecie i tych, których lepiej unikać. To pomoże nie tylko schudnąć (bo na tym celu wiele osób się skupia w pierwszej kolejności), ale w efekcie także – co jest o wiele ważniejsze – uniknąć wielu chorób (takich jak cukrzyca czy miażdżyca).

Chcesz schudnąć? Unikaj lub ogranicz:

wysokoprzetworzone produkty spożywcze – jak fast foody, hamburgery, smażona cebula jako dodatek do hot-dogów czy mrożona pizza,

napoje słodzone cukrem (napoje gazowane, napoje dla sportowców, słodzone wody smakowe),

soki owocowe dosładzane cukrem,

przekąski takie jak chipsy, paluszki, bo są źródłem „pustych” kalorii. Zawierają dużą ilość tłuszczu, węglowodanów i soli, mało błonnika, witamin i składników mineralnych,

rafinowane zboża (biały chleb, biały ryż, biały makaron),

słodycze,

ziemniaki (głównie smażone – frytki itd.),

czerwone mięso (wieprzowina, jagnięcina i wołowina) oraz przetwory mięsne (salami, boczek, kiełbasa).

KwK, foto: igorovsyannykov / pixabay

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!