Witamina D – jej znaczenie i rola w organizmie

opalanie

Lato to doskonała okazja, aby czerpać witaminę D prosto ze słońca. Większość z nas ma jej niedobór, mimo że nie każdy ma tego świadomość. Tymczasem jej znaczenie dla naszego organizmu jest ogromne – powinna być regularnie dostarczana wraz z pożywieniem lub w postaci suplementów. 

Witamina D ze słońca

Jednak nie każdą witaminę jesteśmy w stanie dostarczyć z pożywieniem we właściwej ilości. Naturalne źródła nie pokryją całego zapotrzebowania organizmu na witaminę D – najlepszym jej źródłem jest słońce. Jednak kąpiele słoneczne mogą mieć też negatywne skutki, dlatego należy zachować umiar w opalaniu i stosować kremy ochronne z filtrem SPF. 

Dieta i suplementy – witamina D

Warto jednak korzystać ze słońca, gdyż może to pokryć aż 90 proc. zapotrzebowania dziennego na tę witaminę. W okresie jesienno-zimowym dobra będzie zaś suplementacja witaminy D – ważny jest jednak wybór dobrej jakości preparatów. 

Naturalne źródła witaminy D to tłuste ryby, żółtka jaj, mleko i inne przetwory. U osób dorosłych optymalna dzienna dawka witaminy D wynosi około 800-2000 j.m. 

Rola witaminy D w organizmie 

Witamina D to jedna z witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – jest magazynowana w wątrobie i tkance tłuszczowej. Określa się ją jako „eliksir życia”, gdyż chroni przed wieloma chorobami cywilizacyjnymi – jak choroby serca (np. zawały), udar, nadciśnienie, nowotwory, cukrzyca, obniżając ryzyko zachorowania. Chroni ponadto układ kostny, jest odpowiedzialna za kształtowanie zębów i kości, ich gęstość i mineralizację, pomaga także wchłaniać i transportować wapń do kości. Pomaga również walczyć z depresją.

Objawy niedoboru witaminy D

Są to między innymi: 

– bóle kości i mięśni; 

– problemy ze snem;

– szybkie uczucie zmęczenia;

– biegunka;

– choroby zębów;

– obniżenie nastroju;

– problemy z apetytem;    

– ogólne osłabienie organizmu.

Poważniejsze są skutki niedoboru – jak na przykład złamania, zniekształcenia sylwetki, stany zapalne skóry, wypadanie zębów i kłopoty ze zdrowiem zębów, przyspieszony proces starzenia się organizmu, osteoporoza. 

Partnerem wpisu jest Salon Urody Lemone z Częstochowy

Lena.k

O Adam Kwiatkowski 120 artykułów
Hej! Jestem Adam. Sport i kalistenika to moje życie, a poranny bieg to moja codzienność. Interesuję się zdrowym odżywianiem i eksperymentuję z dietami, zwłaszcza białkowymi i niskowęglowodanowymi. Na tej stronie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniami. Aha, jeśli słyszysz szczekanie - to moje dwa owczarki niemieckie. Zapraszam do odkrywania tajników zdrowego stylu życia razem ze mną!